неделя, 25 юли 2010 г.

НАЙ - РАЗПРОСТРАНЕНИТЕ ЛЪЖИ ЗА ЗДРАВЕТО!



Когато става въпрос за здравето ни, се доверяваме на най-различни общоприети методи и съвети. Много от тях обаче се оказват най-обикновена заблуда. Като например вярването, че настинките се дължат на студеното време.
1. Студеният душ калява

Любителите на топлия душ могат да си отдъхнат. Екстремните температури със сигурност подобряват кръвоснабдяването и така в кръвта постоянно циркулират достатъчно количество защитни клетки, които блокират инфекциите. Това обаче се постига и с топъл душ. Според древното индийско учение Аюрведа топлата вода дори се смята за по-ефикасна.

2. Яйцата покачват нивото на холестерола

Грешка! Груба грешка! Едно яйце съдържа голямо количество холестерол - около 200 мг. Американски изследователски екип обаче е открил, че дори 2 яйца дневно не повишават задължително нивото на холестерола в кръвта. Тялото ни също го произвежда и ако получава твърде много холестерол с храната, автоматично намалява собствената продукция.

3. При болки в гърба трябва да се пазим

Мащабно изследване на Европейския съюз показва, че движението помага на 90 процента от хората с болки в гърба. Специалистите са единодушни: обездвижването е това, което наистина вреди.

4. Сауната се препоръчва при хрема

В никакъв случай! Горещината и потенето упражняват само върху здрави хора каляващо въздействие. Ако организмът се бори с инфекция, потенето в сауната само го натоварва допълнително.

5. Кока-колата помага при разстройство

По-скоро обратното. Британски лекари предупреждават - кофеинът в сладката напитка стимулира бъбреците. Те по-бързо отделят течности и така тялото се обезводнява още повече.

6. Плуването е полезно за болните стави

Да, но само ако сте усвоили правилната техника. Лекари от висшето спортно училище в Кьолн предупреждават, че повечето любители плувци движат неправилно краката си. Това води до прекалено натоварване на ставите. А големи натоварвания в областта на шийните прешлени настъпват, ако се опитвате на всяка цена да държите главата си над водата. Плувецът ще се освободи от болките, ако плува по гръб. Това е най-здравословният начин.

7. Тренировките се препоръчват при мускулна треска

Не съвсем. Нови спортномедицински изследвания разкриват, че мускулната треска е последица от пренатоварване. При преумора се появяват леки наранявания на мускулната тъкан. Тези наранявания впоследствие се възпаляват и всяка следваща тренировка би забавила възстановяването на мускулите.

8. От шоколад излизат пъпки

Успокоение за всички лакомници! Още през 60-те години на миналия век изследване сред американски студенти показва: няма зависимост между какаовите продукти и проблемната кожа. Хормонални несъответствия и генетични фактори причиняват свръхпродукцията на мастните жлези, чийто резултат са пъпките.

9. Студеното време е виновно за простудите

Това не е съвсем така. Причинители на настинките са всъщност бактериите. През студения сезон хората прекарват повечето време в затоплени помещения, където рядко са сами - а това улеснява разпространението на бактериите.

Друга причина за честите настинки през зимата са уредите за отопление, които изсушават въздуха в помещенията. Така носната лигавица става лесна плячка за бактериите и вирусите.

10. Ако ядеш солено, ще родиш момче, а сладко – момиче

Няма нито едно медицинско доказателство, което да подкрепя това твърдение. Ако беше вярно, то досега да е влязло в практиката и по поръчка да възпроизвеждаме момичета и момчета. Храната категорично няма отношение към пола на плода. А по принцип бременните жени имат по-голям апетит към солени, сладки и кисели храни.

11. От хапчетата “антибебе” се надебелява и окосмява

От далечната 1960 г., когато са регистрирани първите противозачатъчни препарати, досега са изминали 50 години. През тях медицината е положила огромни усилия да елиминира страничните им ефекти. Модерните хапчета са нискодозирани и в голяма степен “изпипани”, така че да помагат и да не вредят на пациентките. Сред положителните ефекти на антибебе таблетките е, че намаляват окосмяването и омазняването на кожата.

12. Лекарствата против малария причиняват импотентност

Най-съвременните препарати за лечение на маларията, регистрирани след 1990 г., са с действие, покриващо всички щамове на причинителя на болестта. Те са с абсолютен минимум на странични ефекти, което ги прави широко използвани за профилактика и лечение на болестта.

13. Алкохолът е вреден при прием на антибиотици

Алкохолът в токсични количества вреди независимо от това какво още приемаш. Защото той уврежда много органи, сред които на първо място черния дроб, сърцето, бъбреците и т. н. Когато се взима антибиотик, той самият не е структура, позната на човешкото тяло. Затова организмът не е пригоден да се предпазва от подобни химични въздействия. Приемането на алкохол обаче примерно от 50 мл на ден не повлиява на ефекта от антибиотиците. Няма вреда, както и след 1 чаша вино. Конкретно при тетрациклините не може да се пият алкохолни напитки.

14. Витамините отварят апетита

Витамините сами по себе си не стимулират апетита. Те подобряват общото състояние на организма, дават му повече сили и той изразходва повече енергия. Ето от това може да му се дояде на човек, не от витамините.

15. От сладоледа се надебелява

Разковничето е в дозата. Един сладолед в никакъв случай не е фатален, ако човек добре си е направил разчета за деня по отношение на калориите. Дори съществуват разработки на специалисти по хранене и метаболизъм, че при затоплянето на сладоледа в организма се стига до загуба на енергия, т. е. до отслабване.

16. Ако ти играе окото, ще ти се случи нещо лошо

“Играенето” е неврогенна проява. Тук става дума за неконтролирани импулси по нерва, който отговаря за движението на клепача. Каква точно е причината за това, никой не може да каже, ако не се направи преглед. Може да се дължи на куп неща, както и на сериозно тежко заболяване. Но не означава, че ще ти се случи нещо лошо в работата, бизнеса или семейния живот.

Няма коментари:

Публикуване на коментар